İktitelli İş Güvenliği

İktitelli İş Güvenliği

İkitelli iş güvenliği, iş sağlığı çalışmalarında ele alınması gereken konulardan bir tanesi ise hatta en önemliler den bir tanesi ise iş kazaları olduğunu söylenmektedir.

Bunlardan bir tanesi göz yaralanmalarıdır.  Bu yaralanmalarda 5 adet temel sebep vardır.

Darbe

Isıl etkiler

Kimyasallar

Toz

Radrasyon

Türkiye’de veriler tam bulunmamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise kayıtsız çalışan çok fazla insan olmasıdır. Ancak göz kazaların da düşen ya da uçuşan nesne çarpması ve kıvılcım sıçraması kaynaklı olduğunu bilinmektedir. İkitellş osgb’nin yaptığı bir araştırmaya göre göz yaralanmalarının nerdeyse %90’ ının uygun koruyucu olduğu halde engellenebilir aşamada olması.

Göz yaralanmalarının %60 çalısanların gözlerinde göz koruyucusu olmadığından dolayıdır. Uçan ya da düşen cisim parçalarının çarpmaları sonucu kıvılcım sıçramaları sonucu yaralanmaya neden taneciklerin %60' olduğunu söylemekten dedir.

Tüm bu bilgilerden sonra dikkat etmemiz gerektiğimizi anlamış bulunmaktayız. İkitelli iş güvenliği bu konuyla ile ilgili gerekli bilgi ve eğitimleri vererek siz değerli okurlarımızı bilinçlendirerek bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlıyor.

Eğer sizlerde insan sağlığına önem veren bireylerden biri iseniz bu konuya dikkat etmeli ve gerekli işlemleri yaptırmakla hükümlüsünüzdür.